18 Mart Çanakkale Şehitlerimizi Rahmet ve Saygıyla Anıyoruz


Çanakkale zaferi, inanç ve kararlılığın yarattığı eşine az rastlanır bir kahramanlık destanıdır. En zor koşullar içinde bir milletin yeniden doğuşu, şahlanışıdır. Çanakkale zaferi bitti denilen bir milletin kendisini dünyaya bir kere daha ispat ettiği bir zaferdir.

Zamanın en donanımlı askeri birliklerine sahip ülkelerin karşısında Türk Ordusu, her türlü imkânsızlığa rağmen sahip olduğu inanç ve azimle Çanakkale’den zaferle ayrılmıştır.

Dünya milletleri, savaşın sadece askeri üstünlükle kazanılmayacağını, inanç ve azimle imkânsızlıkları ortadan kaldırdığını, Çanakkale Deniz Zaferinde Türk Milletinden öğrenmiştir.

Çanakkale boğazında düşmana geçit vermeyen bu zafer, Mustafa Kemal Atatürk’ü de Türk Milletine armağan etmiştir. Kara savaşlarıyla devam eden ve birbirinden yüksek inanç ve kararlılık örnekleriyle dolu savaşların her biri ayrı ayrı önemlidir. Bu savaşlar, Türk Milletinin ruhunda derin iz bırakan Balkan Harbi yenilgisinin izlerini de silip atmış, Milletimizin yeniden özgüvenini kazanmasına imkan vermiştir.

Üzerinde yaşadığımız topraklar, isimli-isimsiz tüm kahramanlarımızın bugünkü nesillere armağanı ve ebediyete kadar koruyacağımız en değerli varlığımızdır. Onlar, onurlu duruşları ve insanüstü mücadeleleriyle hürriyetimizin ve istiklalimizin ölümsüz sembolleri olmuşlardır. 

Bu anlamlı gün vesilesiyle başta Ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Çanakkale savaşlarının şehit ve gazi kahraman askerlerini rahmetle, minnetle anıyor, yaşadığımız toprakları vatan yapan ve koruyan Mehmetçiğin önünde saygıyla eğiliyoruz.