Aşure Günü Mesajı 2017


Hicri takvimin ilk ayı olan bu ay; paylaşmanın, şükretmenin, bereketin, birlik ve beraberlik içerisinde olmanın adı olan Aşura Günü’nün yanında, zulme boyun eğmeyen, adaletten ve doğruluktan ayrılmayan Hazreti Peygamberimizin torunu Hazreti Hüseyin'in Kerbela'da şehit edilmesi hüznünü de içerisinde barındırmaktadır.

 

Bizim yaşadığımız coğrafya, Mevlana’nın, Hoca Ahmet Yesevi’nin, Yunus Emre’nin, Hacı Bektaş Veli’nin barış, kardeşlik ve sevgi tohumlarıyla yoğrulmuş bir coğrafyadır. O âlimlerin, sevgi ve kardeşlik tohumları, bizim yüreğimizdedir. Asırlardır bu coğrafyada bir ve bütün olarak yaşamaktayız. Çünkü bizim varlığımızın temeli, sevgi ve hoşgörü üzerine kurulmuştur. Dolayısıyla biz, sevgi ve kardeşlik bağlarımızı sonsuza dek sağlam tutmak zorundayız. Sevgi ve kardeşliğin en güzel yaşandığı aylardan biri de içerisinde bulunduğumuz Muharrem Ayı’dır.

 

Bu duygularla, başta Kerbela şehitlerimiz olmak üzere, tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, Muharrem ayının, bütün memleketimizde birlik, beraberlik, hoşgörü ve kardeşlik duygularımızın artarak çoğalmasına vesile olmasını diliyor, tutulan oruçlarının kabul olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyoruz.