Bir İyilik Projesi - CNN Türk Haberi


Kızılay Genel Başkanlığı'ndan bir sene önce istifa eden ve dinlenmeye çekilen Tekin Küçükali, amacı eğitim ve yardım için kurulan VakıfAy'ın genel başkanı olarak yeniden görevde.

Geçtiğimiz sene Ağustos ayında Kızılay Genel Başkanlığından istifa eden Tekin Küçükali aralarında işadamları, akademisyenlerin de bulunduğu VakıfAy Derneği'nin başına geçti. 

İbrahim Cevahir, Oğuz Satıcı gibi işadamlarının yönetimde olduğu dernek dil, din, etnik kimlik farkı gözetmeden ihtiyacı olanlara eğitim, sağlık ve gıda yardımı yapacak.

Tekin Küçükali' nin Kızılay Genel Başkanlığı döneminde danışmanlarından biri olan yaptığı yardımlarla dikkati çeken işadamı Kamil Akyıldız da  yine dernek çatısı altında faaliyet gösterecek isimler arasında. 

VakıfAy'ın en büyük hedeflerinden biri , ihtiyacı olan ilköğretim öğrencilerine üniversite sıralarına kadar burs sağlamak. VakıfAy'da akademisyenler, politikacılar ve işadamları birlikte çalışacak.

DHA'ya konuştu

VakıfAy genel başkanı Küçükali kuruluş amacını  DHA'ya anlatırken şunları söyledi: "24 kurucu üye var. Dil,din, ırk ayrımı yapmadan herkes vakıf çatısı altında. Aramızda gayrimüslim iş adamlarımız da var. Hepimiz eğitim için çalışacağız. Kızılay benim herşeyim. O halen yüreğimizde, her şeyimle emrindeyim. Bize ihtiyaç olduğu an oradayız. VakıfAy'ın öncelikli hedefi eğitim. VakıfAy,  Türkiye gündemini meşgul edecek ana konularla ilgilenecek. Topluma faydalı olabilecek insanların yetişmesini sağlayacak. 

VakıfAy eğitim yardımlarına başladı. Amacımız, 'Gençlere öyle bir yardım yapalım ki başkasından bir yardım almasına ihtiyaç kalmasın'. Bu yardım ilköğretimden üniversiteye kadar sürecek. Yeni projemizle yardıma muhtaç olan çocuklarımız yarı yıl tatillerini de büyük şehirlerdeki vakıf ailelerinin yanında geçirecek. Hatta bu aileler bu çocuklarımızın eğitimini üniversite dönemine kadar sürdürecek."

Şehit ailelerine, evi olmayanlara ev

Küçükali, Yeşil Holding'in Yeşilçatı projesi ile şehit ailelerine, afetlerde evsiz kalanlara ev projesi geliştirdiğini belirterek, "Ülkemiz yüzde 96 afete maruz kalabilecek coğrafyada. VakıfAy, afet bölgelerine ev projesini, yardımlarını sürdürecek. yürütecek, yaygınlaştıkça uluslararası arenada çalışmalara başlayacak. İlk genel kurulumuz yapıldı. Bazı belediye başkanlarımız desteklerini veriyor. Kadıköy, Şişli ,Bakırköy, Kağıthane kuruluyor" dedi.

Geçtiğimiz Ağustos ayında ani bir kararla istifa eden Tekin Küçükali, buna neden olarak sağlık ve ailevi sebeplerini göstermişti.  

Küçükali, ailesi ile bir sene zaman geçirdiğini, torunlarına bolca vakit ayırdığını belirterek "Bu zaman süresinde VakıfAy ile de uğraştık ve artık faaliyetteyiz" şeklinde konuştu.