VakıfAy Anadolu'da Kütüphaneler Kuruyor


VakıfAy Derneği, Anadolu'da kitap okuma alışkanlığını yaygınlaştırmak amacıyla "halk kütüphaneleri kurma" seferberliği başlattı.
Dernek Başkanı Tekin Küçükali, AA muhabirine yaptığı açıklamada, VakıfAy Derneği Gençlik Komisyonu üyelerinin önerisiyle kitap okuma alışkanlığının yaygınlaştırılması amacıyla "VakıfAy Anadolu'da kütüphaneler kuruyor" başlıklı proje geliştirdiklerini belirtti.

Projenin gençlerin önerisi olduğunu vurgulayan Küçükali, "Gençlerin böyle bir projeye önayak olmaları son derece önemli. Proje için Anadolu'nun bir yerinden başlamak gerekiyordu. İlk olarak Muğla'nın Ula ilçesinde Kaymakam ve Belediye Başkanıyla görüştük. Fiziki ortamı onlar sağlayacak. Biz ise düzenlediğimiz kampanyalarla kitap toplayıp, kütüphane kuracağız" dedi.

Kampanyanın ilk ayağı olarak, şair ve yazar Sunay Akın'ın katılımıyla Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle üniversitenin Davutpaşa Kongre Merkezi'nde 24 Mart Pazartesi bir söyleşi düzenlediklerini ifade eden Küçükali, şunları söyledi:

"Katılımcılar söyleşiye katılmak için yanlarında getirdikleri 2 kitabı kampanya çerçevesinde bağışlayacak. Amacımız insanları kitaba yönelik ilgisini artırabilmek, kitap okumanın önemli olduğunu vurgulamak. Ülkemiz insanlarını, kitap okuma alışkanlığı konusunda Japonlarla yarışır duruma getirmek istiyoruz. İlk etapta üniversite öğrencileriyle yürümek istedik. İstiyoruz ki üniversite öğrencisi çocuklarımız ders kitapları dışında da kitap okusun."