Vakıfay Genel Merkez Yöneticilerinin Tokat Ziyareti


VakıfAy Genel Merkez Yöneticileri Tokat'taydı
İskender: "Biz burada yaklaşık 200 öğrenci okutuyoruz. 200 öğrencimizin 58 tanesi Tokat’tan. Türkiye’nin farklı yerlerinde zeki ama fakir olan öğrencileri bulup onları yetiştiriyoruz."
 
Genel Merkezi İstanbul'da bulunan VakıfAy Derneği'nin Genel Merkez Yöneticileri geride bıraktığımız hafta sonu Tokat'taydılar. Vargel Projeleri kapsamında 300'e yakın öğrencinin ilkokuldan üniversite eğitimlerine dek maddi ve manevi desteğine imkan sunan VakıfAy, Tokat'tan 56 öğrenciye burs verdiriyor. Bu sayının 60'a çıkması için Tokat'taki VakıfAy gönüllülerinin talebi bulunuyor.
 
HAFTA SONU TOKAT'TAYDILAR
            Genel Başkanlığını Tekin Küçüali'nin yaptığı VakıfAy'ın Başkan Yardımcısı Haşim İskender, Kurucu Üyelerinden Avadis Keork Hilkat ve hemşehrimiz Kudret Örgel Cumartesi günü Tokat'a geldiler. Tokat Havaalanı'nda VakıfAy Tokat gönüllüleri Feray Işıl Karabekiroğlu öncülüğünde karşılanan Genel Merkez Yöneticileri, Tokat'ta burs verilen öğrencilerle buluştu. Öğrencilerin yöresel kıyafetleriyle uçaktan indiklerinde çiçekle karşılamaları ayrı bir güzellik kattı.
            VakıfAy Yöneticileri ve Tokat'taki gönüllüleri karşılamanın ardından Şehrazat Tesisleri'nde geçtiler. Öğrenci ve ailelerinin de olduğu ortamda yemek yediler.
 
KAVURMA DAĞITILDI
            VakıfAy gönüllülerinin Kurban Bayramı için bağışta bulundukları kurbanlardan hazırlanan kavurmalar burada öğrencilere ve aileleri teslim edildi.
            VakıfAy Genel Başkan Yardımcısı Haşim İskender burada bir konuşma yaptı ve Tokat VakıfAy Gönüllülerine Feray Işıl Karabekiroğlu şahsında teşekkür ettiler. Misafirperverliğe hayran kaldıklarını vurguladılar.
            Genel Başkan Yardımcısı Haşim İskender konuşmasında özetle "yıllardır bu Tokat seyahatini planlıyoruz ama maalesef ancak bugün nasip oldu. Genel Başkanımız Tekin Küçükali rahatsız olduğu için gelemedi. Selamlarını yolladı. Vakıfay Derneği yaklaşık 3 yıl önce kurulan bir dernek. Ama 3 yılda muazzam bir aşama kaydederek çok güzel işler yaptı. Dört tane ana projemiz var. “Vargel” projemiz çocuklara burs verdiğimiz projemiz. “Merhamet Eli” zekatları topladığımız projemiz. Üçüncüsü “İyilik Dolabı” eski eşyaları toplayıp düzenleyip ihtiyaç sahiplerine dağıttığımız proje ve son olarak “Kurban projesi” hayırseverlerden topladığımız kurbanları kavurma haline getirip ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırıyoruz. “Vargel” projesi en önemli projemiz. Biz burada yaklaşık 200 öğrenci okutuyoruz.  200 öğrencimizin 58 tanesi Tokat’tan. Türkiye’nin farklı yerlerinde zeki ama fakir olan öğrencileri bulup onları yetiştiriyoruz. Ortaokulda başlayıp üniversite bitene kadar. Çevremizden tamamlayıcı aileler bularak öğrenci ile aileyi bir araya getiriyoruz. İstanbul’da bununla ilgili iki organizasyon yaptık ve buradaki çocuklarımız da o organizasyonlara katıldılar. Tamamlayıcı ailelerin destek olarak verdikleri ödemeyi öğrenci 18 yaşına gelene kadar annelerinin hesabına yatırıyoruz. Anneler daha tutumlu oluyor. Her sene çocuklarımızın karne ve takdir teşekkür belgelerini kontrol ediyoruz, takdir teşekkür alamayan öğrencilerimiz ile bu projeye uygun olmadıkları için yollarımızı ayırıyoruz. Onların yerine yeni öğrenciler ile devam ediyoruz. Tokat grubunda da bir iki tane devam edemediğimiz çocuğumuz oldu. Bu projeyi önemsiyoruz ve geliştireceğiz." dedi.
            VakıfAy’ın tek gayri Müslim kurucu ve yöneticisi olan Avadis Keork Hilkat da oldukça duygulandığı konuşmasında özetle "böyle bir vakfın kurucu üyesi olmaktan dolayı çok mutluyum. Tokat’a ilk gelişim, sizlerle İstanbul ziyaretimizde karşılaştık. Güzel Türkiye’mizin VakıfAy’a inanmasını ve farklılığını hissetmesini isterim. Çünkü o kadar ulvi bir oluşum ki din, dil, ırk ayrımı yapmadan yetenekli çocukları bulup onlara maddi katkıda bulunup bu ülkeye faydalı bir birey yetiştirmek amacımız. Tokat’ta düzenlenen bu organizasyonun içinde olmak istedim. Allah’ın bize vermiş olduğu ömrü hep güzel şeyler yolunda harcayacağımızın sözünü vererek ülkemize çok daha iyi hizmetler edebilmek için burada olduğumuzu belirtmek istiyorum. Benim sizlerden ricam annenizi babanızı yurdunuzu ve bağlı olduğunuz bu toprakları sevin. Sizlere inanıyorum ve güveniyorum. He birlikte bu ülkeyi çok güzel yerlere taşıyacağız." dedi.
 
TOKAT VE ZİLE TURU
            Konuşmaların ve sohbetin ardından VakıfAy Yöneticileri Tokat'ta müzeyi, Atatürk evini, Taşhan'ı gezdiler. Sonrasında bir diğer şubenin bulunduğu Zile ilçemize geçtiler. Orayı da ziyaret ederek Pazar günü ilimizden ayrıldılar.