İyiliğe Can Kurban


İyiliğe Can Kurban


 

 

İyiliğe Can Kurban, Kurban Bayramı'nda ibadetini yerine getiren Vakıfay kesilen kurbanlardan elde edilen etleri ihtiyaç sahibi insanlarımıza ulaştırıyoruz. İyiliğe Can Kurban ile dayanışma kapıları aralanıyor, Vakıfay ile hareket eden yardımseverler doğru adreslere ulaşıyor. 

İyiliğe Can Kurban ile Vakıfay'a ulaşan vekalet sahiplerinin kurbanlarının dini vecibelerimize, insani kurallara ve hijyenik şartlara uygun olarak kesimlerinin gerçekleştirilmesi ve dağıtılması sağlanıyor. Vakıfay olarak, iyilik akımına öncülük etmeyi hedef alan vizyonumuzla bu Kurban Bayramı'nda da ekonomik sıkıntı yaşayan ve evlerine çoğu zaman et girmeyen insanlara bir nebze olsun katkı sunuyoruz. 

Ülkemizin yıllardır en önemli değerleri arasında yer alan yardımlaşma sayesinde insanlar daha mutlu ve daha güçlü yaşıyorlar. "Bir elin nesi var, iki elin sesi var" sözüyle de vurgulanan dayanışmanın, yardımlaşmanın, birlik ve beraberliğin önemi her geçen gün artıyor. Düzenli bir işi ve geliri olmayan kişiler, dul kadınlar, korunmaya muhtaç yalnız yaşayan yaşlılar, yetimler, Öğrenim gören çocuğu bulunan ihtiyaç sahiplerine, İyiliğe Can Kurban ile doğrudan ulaşmak mümkündür. Kendisinde olanı başkalarıyla paylaşmayı hedefleyen insanlarımızı, maddi yoksunluk yaşayan kişilere ulaştıran bu proje, toplumsal bütünleşme aşamasında önemli rol almaktadır. Yardımlaşmanın ve dayanışmanın bir dalga gibi büyümesini sağlayan İyiliğe Can Kurban, her geçen yıl daha yoğun ilgi ile karşılaşmaktadır. 

VEKALETLE VERECEĞİNİZ KURBANINIZ EMİN ELLERDE

Vakıfay, bu proje ile toplumsal dayanışmanın yapıtaşlarının oluşmasına katkı sağlarken, yoksul insanların maddi ve manevi anlamda güçlenmelerine önayak olmaktadır. İyilik hareketinin yayılımında yeni bir rota çizilmekte, ibadetlerin yerine getirilmesi ve ihtiyaç sahiplerinin yüzünün gülmesi sağlanmaktadır. İnsanların birbirleriyle yardımlaşmaları ve dayanışma içerisinde olması, bireylerin ve dolayısıyla toplumun daha mutlu olmasını sağlar. Mutlu insanların artması toplumsal bütünlüğü perçinleyerek, ülkesel gelişimi tetikler. İyiliğe Can Kurban, ihtiyacı olan insanların iyi ve kötü günlerinin paylaşılmasını sağlayarak, toplumdaki uyumun artırılmasına etki eder. 

Vakıfay'ın önderlik ettiği projede kurban ibadeti vekaletinin verilmesinden ihtiyaç sahiplerine kurbanın ulaştırılmasına kadarki süreçte her şey usullerine uygun şekilde yapılır. Vekaleti verilen kurbanlar; hayan hakları ihlal edilmeden, sağlık ve çevre kurallarına uyularak, veteriner hekim kontrolünde sağlık denetiminden geçirilerek, noter gözetiminde, İslami usullere göre kesilerek ihtiyaç sahiplerine dağıtılmaktadır. 

Vakıfay bünyesinde kesim için gerekli işlemler başlatılır. Kayıt altına alınan her aşama vekalet sahibiyle paylaşılır. Kesim süresince kurban kesimleri gerçekleştirilen vekalet sahipleri SMS, elektronik posta, sesli çağrı sistemi vb. teknikler ile bilgilendirilir. Kesim ekiplerinin görüntü kayıtları alınır, Kurbanlarınız Vakıfay'ın deneyimli ekibi tarafından usullere uygun şekilde ve İslami şartlarda kesim işlemi gerçekleştirilir. Büyükbaş kasaplık ha"anların kesim öncesi ve sonrası muayeneleri veteriner hekimler tarafından gerçekleştirilir. Ardından kavurmalar kutulanarak, büyük bir titizlikle ihtiyaç sahiplerine ulaştırılır. 

Vakıfay Şubeleri ve Merkezinin, üye ve çalışanlarının bulundukları mahallelerdeki gözlemleri, mahalle sakinlerinden alınan bilgiler ve yerinde birebir ziyaretlerle ihtiyaç sahiplerinin verileri oluşturulur. Bu sayede Türkiygnin her yanından ihtiyaç sahiplerine ulaşılır. Kurban ihtiyaç sahiplerinin kolaylıkla kullanması ve etin tazeliğini koruması açısından kutularda kavrulmuş şekilde dağıtılır. 

YARDIMLAŞMA İÇİN EL ELE

Kurban dağıtımı, Vakıfay gönüllüleri ve üyeleri tarafından yapılır. İyilik için tek yürek olan üyelerin ve gönüllülerin yardımı ile ihtiyaç sahiplerine ulaşılır. Yardım dağıtımında teslim edildiğine dair teslim tutanağı veya isim listeleri imzalatılır. 

Kurbanların dağıtılmasında yardım alanın onurunun korunması ve incitilmemesi temel esastır. Kurban yardımı yapılan kişilerin fotoğraf veya görüntüsünün kimliğini belli edilecek şekilde alınmamasına dikkat edilir. Yapılan yardımlarda tüm süreç kayıt altına alınır, raporlanır ve Vakıfay kayıtlarında saklanır. 

Ayrıca VAKIFAY'a vekaleten kurbanlarını emanet eden kişi ve kurumların iletişim bilgileri alınarak, adreslerine KURBANLARININ BIR PARÇASI VE KURBANLARINI NASIL KESILDIĞINI GÖSTEREN BIR CD İLE 2 kg. kavurma gönderilir.

BAYRAM OLSUN BAYRAMLARIMIZ! 

İnsanları birbirine yakınlaştıran İyiliğe Can Kurban, mübarek Kurban Bayramı'nda hem gönülleri hem de sofraları donatıyor. Özellikle dayanışmanın yayılımında önemli rol oynayan İyiliğe Can Kurban, yardımseverlerin gönül rahatlığı ile vekaleten kurban vermelerini mümkün kılıyor, yardım bekleyen vatandaşlarımıza ise umutoluyor. Bu bayramda da iyilik hızla yayılıyor. 

Yardımlaşmanın daha da önem kazandığı bayramlarda dayanışmanın artması ile insanlar daha mutlu ve huzurlu oluyor. Sevginin, merhametin ve şefkatin tükenmediğine işaret eden İyiliğe Can Kurban, dayanışmanın ve yardımlaşmanın önemini insanlara bir kez daha hatırlatıyor. Yardımlaşmanın hayat verdiği İyiliğe Can Kurban projesi hem yardımseverlerin hem de ihtiyaç sahiplerinin gönüllerinde yer ediniyor.