İyilik Dolabı


İyilik dolabı

İyilik dolabı projemizle bize ulaştırılan eşyaların bakım ve onarımı yapılır, ambalajlanır, ihtiyacı olanlara ihtiyacı kadar verilir.

İyilik dolabı projemiz; ülkemizde henüz tam bu manada ve alanda uygulanmış değildir. Bir çok kurum ve kuruluş benzeri çalışmalar yapmaktadır. Her bir çalışma mutlaka faydalı sonuçlar doğurmamaktadır. Ülkemizin insanı, yardımlaşmanın ve bölüşüp paylaşmanın ne kadar önemli ve verimli sonuçlar doğuracağının bilincindedir. Sadece düşündürücü olan verilenler doğru yere zamanında veriliyormu ? Nasıl değerlendiriliyor. Bunu bilmek ve mümkünse görmek istemektedir. Aşağıda böylesine önemli ve böylesine hayırlı bir çalışmanın nasıl? Kimlere ? Kimler tarafından verileceği açık bir şekilde ifade edilmektedir. Birlikte başaracağımız bu projede her üç tarafta (eşyayı veren, aracılık eden ve eşyayı alan) mutlu olacaktır.

AMAÇ, KAPSAM, DAYANAK, TANIMLAR VE GENEL ESASLAR

Amaç

Bu yönetmelik, evlerde ve işyerlerinde bulunan ihtiyaç fazlası her türlü eşyanın toplanması, temizlenmesi, dağıtıma hazır hale getirilmesi ve dar gelirli, yoksul, muhtaç, kimsesiz ve Özürlülere dağıtılmasına dair usul ve esasları belirlemek amacıyla düzenlenmiştir.

Kapsam

Bu yönetmelik, evlerde ve İşyerlerinde bulunan her türlü ikinci el eşyanın Vakıfay Gönüllüleri tarafından toplanılması, temizlenmesi ve dağıtıma hazır hale getirilerek dar gelirli, yoksul, muhtaç, kimsesiz ve özürlülere dağıtılmasını kapsar.

Kapsama girenler

Kilo alanlar ve kilo verenlerin giysileri, ev ve işyerilerinizi taşırken değiştirmesi düşünülen eşyalar, Büro malzemeleri, elektrikli aletler, bilgisayar- lar spor aletleri, Film setlerinden çıkan tüm ürünler, gardroblarda giyilmeyen eşyalar, düğünlerde yaptırılıp bir kaç saat giydikten sonra itina ile saklanan ancak daha sonra acaba nereye koysam da ayak altında olmasa denilen damatlık ve gelinlikler. Bunlar için Anadolu da hayal kuran binlerce gencimizin varlığınl unutmamalıdır.

Çocuklara ait giysiler, oyuncaklar, bisikletler ,kitaplar, bilgisayarlar, oyun setleri. Evlerde ki kanepeler, koltuklar, yatak, yorgan, yastık, nevresim, battaniye, ütü, buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın, tv, çatal, kaşık, tava tencere, duvar tablosu, etek, bluz, hırka, kazak, gömlek, pantolon, palto mont, ayakkabı, bot, pardüsü, manto, dikiş makinesi, eldiven, çanta, kemer, şapka, atkı, kravat, hasta bezi ve çocuk bezi akülü sakat arabası, genç yatak odası gibi İkici el veya hiç kullanılmamış eşyalar proje kapsamına girmektedir

Kapsama girmeyenler

Kadın ve erkek iç çamaşırlarının İkinci elleri, çocukların İkinci el iç çamaşırları, kadın erkek ikinci el çoraplar toplanmayacaktır.